2024. december 3. kedd
Elemzések, szöveges előrejelzések

HungaroMet: 2024. november 14. 14:28

A csapadék még várat magára

A hétvége óta egyre terjeszkedett hazánkban a napközben is megmaradó alacsonyszintű rétegfelhőzet, ami egyhangú, szürke, nyirkos, a megelőző időszakhoz képest hűvös időt eredményezett, bár ezzel együtt az éjszakai fagyok is megszűntek. A folytatásban sem mindenhol változik időjárásunk, de holnaptól többfelé felszakadozik a felhőzet, és megszűnik az éjszakánként képződő köd, és a tartósabban napos tájakon a hőmérséklet is 8-10 fok köré emelkedik. Számottevő csapadékra a jövő hét közepén van kilátás.

A mögöttünk álló egy hétben sem érintette időjárási front térségünket, a hétvégén mégis megváltozott időjárásunk jellege. Az elmúlt időszakot jellemző napos, száraz, éjszakánként fagyos, napközben azonban 10 fok fölötti időt a ködhajlam növekedésével egyre nagyobb területen váltotta a párás, szürke, felhős időjárás éjjel-nappal 0 fokot alig meghaladó hőmérsékletekkel (1., 2. ábra). Számottevő csapadék továbbra sem hullott, de a ködből és az alacsony szintű rétegfelhőzetből többfelé előfordult szitálás, nagyobb ipari létesítmények közelében úgynevezett ipari hó is hullott. Ez a csapadék azonban sehol nem haladta meg a néhány tized mm-t. Az elmúlt egy hónapban hazánk jelentős részén egyáltalán nem esett eső, északkeleten október közepén, a Dunántúlon pedig a hónap második felében hullott némi csapadék (3. ábra). A harminc napos csapadékösszeg 40-60 mm-es hiányt mutat a sokéves átlaghoz képest (4. ábra), az elmúlt kilencven nap csapadékmennyiségében azonban az ősz első felének esői miatt az északi országrészben még többfelé látszik jelentős többlet, délen, délkeleten viszont hasonló mértékű a hiány (5. ábra). A talaj nedvességtartalma nem változott számottevően az elmúlt egy hét során, a nyirkos, hűvös időben nem volt jellemző a nedvességvesztés. A felső 20 centiméteres réteg az ország délnyugati és északkeleti tájainak kivételével sokfelé kritikusan száraz (6. ábra). A középső, 20-50 cm-es réteg azonban csak délkeleten száraz, hazánk túlnyomó részén jó vízellátottságú, míg a fél méternél mélyebb talajrészbe a Dunántúl nyugati felén és helyenként északon is került bőven nedvesség az ősz első felében, ugyanakkor a kevesebb csapadékot kapott alföldi tájakon még várat magára a talajok őszi-téli feltöltődése (7. ábra).
A hőmérséklet az elmúlt tíz napban 4-5 fokkal alacsonyabban alakult, mint a sokéves átlag, és hosszú idő óta először, a harminc napos átlaghőmérséklet is kismértékű negatív eltérés mutat hazánk nagy részén (8. ábra).  

Az elmúlt négy hétben a száraz, gyakran napos időben jól lehetett haladni az őszi talajmunkákkal. A repce igen fejlett, jó állapotban van az ősz első felére jellemző esős, de viszonylag enyhe időjárásnak köszönhetően. Az egy hónapja tartó száraz időjárási körülmények között azonban sokfelé kiszáradt a talajnak az őszi gabonák gyökérzete által érintett felső rétege. A még október elején elvetett kalászosok elegendő nedvességet találtak az optimális korai fejlődéshez, ezek az állományok jellemzően 3-5 leveles állapotban vannak vagy már bokrosodnak. A későbbi vetések alatt azonban kiszáradt a talaj, és nehezen, egyenetlenül keltek, és el vannak maradva a fejlődésben.

Az őszi vetésű kalászosok és a repce számára ideális, illetve a tényleges időjárási paraméterek (csapadék, talajnedvesség, hőmérséklet) összevetését mutatjuk be ezúttal a Győr és Békéscsaba körüli területre vonatkozó agrogramokon* (9. és 10. ábra). Szeptember első hetében még a júliusra és augusztusra is jellemző száraz időjárás volt az uralkodó. Ezt követően csapadékosra fordult az idő és október közepéig országszerte 80-180 mm eső esett, feltöltődött a talaj felső 40-80 cm-es rétege. A még száraz körülmények közt vetett őszi káposztarepce így eleinte nehezen kelt, utána azonban szépen tudott fejlődni, erősödni. Az őszi kalászosok vetését eleinte hátráltatta a sok csapadék és a sáros talaj, az október második dekádjától jellemző száraz idő és a nedvességben bővelkedő talaj azonban kedvező körülményeket teremtett a vetéshez és a korai fejlődéshez. A hónap végére azonban a felső talajréteg egyre jobban kiszáradt, és a később vetett kalászosok nehezen keltek, egyenetlenül fejlődnek. A szeptember elejétől összegzett csapadék jelenleg még hazánk nagy részén kissé meghaladja az optimális mennyiséget, bár a talajok felszín közeli része sokfelé száraz, és a csapadéktöbblet is rohamosan fogy.

A folytatásban pénteken napközben többfelé felszakadozik a felhőzet, és kisüt a nap, de a hétvégén és a jövő hét első napjaiban ismét sokfelé képződik éjszakénként köd és alacsonyszintű rétegfelhőzet, ami napközben bár zsugorodik, oszlik majd, de ezzel együtt is maradnak tartósan felhős területek. Számottevő csapadék nem lesz, de a ködből szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A hőmérséklet éjszakánként a hosszabb ideig derült tájakon fagypont alá, 0 és -5 fok közé csökken, míg a felhősebb területeken továbbra is kicsi marad a napi hőingás, és kevéssel 0 fok fölötti értékekre számíthatunk. A naposabb tájakon napközben 8-10 fok közé melegedhet a levegő. Keddtől mindenütt több lesz a felhő, és aznap elszórtan, majd szerdán sokfelé várható eső, ami a nap második felében havas esőbe, este havazásba mehet át.

A napi munkák tervezéséhez, a rövid távú döntéseknél érdemes a legfrissebb méréseket, és a folyamatosan frissülő előrejelzéseket figyelemmel kísérni a HungaroMet honlapján, mert ezen elemzésünkben csak vázlatosan írjuk le a várható időjárást. A tíz percenként frissülő radar adatok mellett az előrejelzések, valamint itt az agrometeorológiai oldalon a speciális elemeket tartalmazó, folyamatosan frissülő, meteorológiai elemenkénti bontásban csoportosított térképes előrejelzések sok hasznos és jelen szöveges elemzésnél frissebb információt adhatnak. Az időjárás aktuális és várható alakulásával kapcsolatban telefonos információs szolgáltatásunk (06 90 603421), és Meteora mobil alkalmazásunk is rendelkezésre áll.

A HungaroMet Magyar Meteorológiai Nonprofit Zrt. az agro.met.hu oldalán a mezőgazdasági termelést érintő időjárási és más természeti kockázatok kezeléséről szóló 2011. évi CLXVIII. törvény által előírt, mezőgazdasági káresemények termelői bejelentésének alapját képező információkat jelenít meg (agrárkár-enyhítés). A rendszer a HungaroMet mintegy 120 automata mérőállomásán, továbbá közel 500 csapadékmérő állomásán mért adatai alapján működik. Az aszály jogszabályban előírt feltételeinek megállapításához földfelszíni méréseink mellett a radaros csapadékmérést is felhasználjuk, amivel pontosabb képet kapunk a csapadékhullás területi eloszlásáról.

Készült: 2024.november 14.

* Az őszi vetésű kalászosok és az őszi káposztarepce számára ideális, illetve a tényleges időjárási paraméterek (csapadék, talajnedvesség, hőmérséklet) összevetése látható az agrogramnak elnevezett ábrán. A legfelső, a csapadékot ábrázoló grafikonon megjelenik a napi csapadék (bal oldali tengelyen), az időszak során összegzett és a növény számára optimális összegzett csapadék (jobb oldali tengelyen). Így jól látszik a két utóbbi érték közötti eltérés, ami a csapadékhiányt vagy -többletet mutatja. A talajnedvesség ábrán a növények számára felvehető hasznos vízkészlet százalékában vannak megadva az értékek. Szeptember és október hónapokban a talaj felső 20 cm-es rétegét, a későbbiekben a felső 50 cm-es rétegét ábrázoljuk. A már kritikusnak tekinthető 40%-os érték alatti időszakot pirossal emeljük ki. A hőmérséklet ábrán a napi hőmérsékleti szélsőértékek mellett a növény számára optimális napi középhőmérsékletet (bal oldali tengelyen), valamint a görgetett hőösszeget (2 Celsius fokos bázissal) és ennek optimális értékeit mutatjuk be (jobb oldali tengelyen).


1. ábra
Napi napfénytartam összeg 2024. november 10-én (óra)


2. ábra
Maximum hőmérsékletek 2024. november 10-én (Celsius fok)


3. ábra
30 napos csapadékösszeg 2024. november 13-ig (mm)


4. ábra
Az elmúlt 30 nap csapadékösszegének eltérése a sokéves átlagtól 2024. november 13-ig (mm)


5. ábra
Az elmúlt 90 nap csapadékösszegének eltérése a sokéves átlagtól 2024. november 13-ig (mm)


6. ábra
Talajnedvesség a talaj felső 20 centiméteres rétegében a növények számára hasznosítható vízmennyiség arányában 2024. november 12-én (%)


Talajnedvesség a talaj felső egy méteres rétegében a növények számára hasznosítható vízmennyiség arányában 2024. november 12-én (%)


8. ábra
A 30 napos átlaghőmérséklet eltérése a sokéves átlagtól 2024. november 13-ig (Celsius fok)


9. ábra
Őszi kalászosokra vonatkozó agrogram Győr térségére 2024. november 13-ig
(részletes magyarázat a szövegben)


10. ábra
Őszi kalászosokra vonatkozó agrogram Békéscsaba térségére 2024. november 13-ig
(részletes magyarázat a szövegben)