Az elmúlt napok igen enyhe időjárása sok növény tavaszi fejlődését indította el. Február vége óta jóval (6-8 fokkal) az átlagos hőmérséklet fölött vagyunk, a hét végén a maximum hőmérsékletek az országban sokfelé a 18-20 Celsius fokot is elérték. Gyenge éjszakai fagy is csak péntek reggelre fordult elő elszórtan. A vasárnap este, hétfő reggelre hullott 7-9 Celsius fokos eső még sokszor április első felében is megfelelő hőmérsékletű lenne. A csapadék egyébként nem érintette az egész országot, a Dunántúl nyugati része kimaradt, a legtöbb (8-13 mm) a Pécs-Salgótarján vonalban fordult elő.
Bár a télen 20-60 mm-rel kevesebb csapadék hullott az átlagosnál, a
talaj mélyen nedves, bízunk benne, hogy a nyáron ez nem fog hiányozni. A talaj is rohamosan melegszik: a fölső 20 cm-es réteg hőmérséklete országszerte 5-8 Celsius fok között van.
Az előttünk álló héten változékony, többször szeles, az átlagosnál enyhébb időre számíthatunk időnként kisebb esővel. Csapadék kedden a déli országrészben várható jelentősebb mennyiségben (5-10 mm), szerdán még keleten előfordulhat kisebb eső (5 mm alatt), ez után már csak elszórt zápor fordulhat elő. Az újabb csapadékhullám vasárnapra ígérkezik. A legfelhősebb idő kedden valószínű, ez után a hét végéig minden nap számíthatunk több-kevesebb napsütésre. Péntek és szombat kivételével sokfelé lesz erős az északias szél. Kedden, csütörtökön, pénteken és szombaton reggelre gyenge fagy többfelé valószínű az országban, délutánonként pedig szombatig kissé erősödik a nappali felmelegedés (12-17 fokig), majd a vasárnapra ígérkező hidegfront hatására ismét gyengül.
Az aktuális munkák tervezéséhez a rövid távú döntéseknél a tíz percenként frissülő
radar adatok mellett az
előrejelzéseket, a speciális agrometeorológiai elemeket tartalmazó, 12 óránként frissülő modell
előrejelzéseket, de akár a 6-12 óránként frissülő
térképes modell előrejelzéseket is érdemes követni, mert azok sok hasznos információt adhatnak. Az időjárás aktuális és várható alakulásával kapcsolatban telefonos információs szolgáltatásunk (
06 90 603421), és
Meteora mobil alkalmazásunk is rendelkezésre áll.
A Szolgálat
MET-ÉSZ megfigyelő rendszerének (egy rövid
regisztrációt követően elérhető) Fórumában
elindítottuk a növényfenológiai megfigyeléseket, ahol vad-, dísz- és kultúrnövények fejlődési fázisairól, talajállapot megfigyelésekről, illetve aktuális mezőgazdasági munkákról szóló információkat gyűjtünk, rögzítünk, osztunk meg. Ez egyrészt az éghajlatváltozás, másrészt pedig az agrometeorológia szempontjából nagyon lényeges. Kérünk minden lelkes, a természetet, időjárást, növényeket kedvelőt, gazdálkodót, hogy csatlakozzon hozzánk megfigyelőként ebben az újrainduló munkában! Ha valaki csak egy növény egy fejlődési fázisát tudja megfigyelni (pl. most kezd virágozni a som), már annak is van jelentősége.
Készült: 2017. március 6.