Időjárási Napijelentésről
Az Időjárási Napijelentés az Országos Meteorológiai Szolgálat hivatalos kiadványa, melynek célja, hogy képet adjon Magyarország előző napi időjárásáról, ugyanakkor a benne szereplő adatok csak elsődleges ellenőrzésen estek át, ezért hivatalos igazolásban nem használhatók.
Az első oldali szöveges jelentésben Európa és Magyarország időjárási helyzetről olvashatunk. Ugyanitt a rövid és középtávú előrejelzés mellett megtalálható az 1871 óta - az adott napon - Budapesten mért legmagasabb és legalacsonyabb hőmérsékletek, illetve a sokévi átlag, és az attól való eltérés. A belső oldalakon Magyarország meteorológiai állomásain mért, illetve észlelt hőmérséklet, csapadék, szél, napfénytartam, stb. adatok láthatók. Az egész Európát magában foglaló fronttérkép a negyedik oldalon tekinthető meg.
A régi korok meteorológusai is hasonló módon mutatták be a napi időjárási helyzetképet. Kezdetekben, a XIX. század végén a Magyar Királyi Országos Meteorológiai és Földmágnesességi Központi Intézet Időjárási sürgöny-jelentést adott ki, mely az akkori Magyarország területére vonatkozóan tartalmazott adatokat. Az elmúlt több mint 100 év során többször változott a Napijelentés formája, a benne feltüntetett meteorológiai elemek és állomások száma.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat szakkönyvtárában megtekinthető és kutatható az Időjárási Napijelentés, melynek első – fennmaradt – példányát 1893. július 1-én adták ki és jelenlegi formáját 2012-ban nyerte el.
A kiadvány digitalizált formában megtalálható a honlapon, 2005-től kezdődően.
2015. július 8-tól az Időjárási Napijelentés kiadványában a radiációs minimum adat helyett az automatikusan mért felszínközeli hőmérséklet minimuma adat szerepel. További részletek olvashatók az OMSZ hírekben.

HungaroMet Nonprofit Zrt.

2025. július 6. vasárnap

Az időjárási helyzet Európában

A kontinens döntő részén általában zavartalan napsütés, nyugodt idő, nyári meleg van, zömében továbbra is 30 fokot meghaladó csúcsértékekkel - a legmelegebb a Balkán-félszigeten található, néhány helyen 40 fok körüli maximumokkal. Csapadék csak lokálisan tud kialakulni záporok, zivatarok formájában, főként Spanyol- és Olaszország területén, illetve az Alpokban, ahol nem egy helyen jelentős mennyiség is esett. Ezzel szemben egy ciklon helyezkedik el középpontjával a Skandináv-félsziget felett, melynek frontjai mentén sokfelé erősen felhős vagy borult az idő, többfelé fordul elő eső, zápor, hidegfrontja mögött pedig tovább csökken a hőmérséklet. A Kárpát-medencét holnap éri el az említett hidegfront, melynek hatására markáns, tartósabb lehűlés körvonalazódik. Ma a front előterében, hétfőn pedig a front mentén várunk konvektív csapadékot.

Magyarország időjárása

Szombaton döntően derült, napos, száraz volt az idő. Délutánig a Tiszántúlon még az északi, délután az Alpokalján már a délies szelet kísérték időnként élénk lökések, másutt gyenge vagy mérsékelt maradt a légmozgás. A hőmérséklet csúcsértéke 29 és 33 fok között alakult. Éjszaka az északi, északnyugati országrészben tartósan, másutt általában csak időszakosan volt felhős az ég, a Dél-Alföldön viszont túlnyomóan derült maradt az idő. Az éjszaka második felétől a Dunántúlon helyenként már előfordult gyenge eső, zápor. Hajnalra általában 13 és 18 fok közé hűlt le a levegő, de a Dunától keletre eső hidegre hajlamos helyeken néhány fokkal hidegebb, míg a vízpartokon, belvárosokban, magasabban fekvő részek nagy részén enyhébb volt a hajnal. Az elmúlt 24 óra alatt az ország döntő része szárazon maradt, azonban a Dunántúlon helyenként előfordult csapadéknyom és 3 mm közti csapadékösszeg.

Várható időjárás az ország területén hétfő éjfélig:

A fátyol- és gomolyfelhők mellett általában sok napsütésre lehet számítani. Átmeneti szünetet követően délután legnagyobb eséllyel északnyugaton, nyugaton fordulhat elő zápor, zivatar, akár egy-egy hevesebb zivatar is kialakulhat. Éjszaka az északnyugati, északi tájakon lehet borongós az idő - ott egy-egy zápor, zivatar nem kizárt -, másutt legfeljebb fátyolfelhők lehetnek az égen. Hétfőn hidegfronti felhőzet vonul kelet felé, a front mentén többfelé pattan ki zápor, zivatar - heves zivatar is előfordulhat. Ma a délies, holnap az egyre nagyobb területen északiasra forduló szél több helyen megélénkül. A zivatarok környezetében károkozó szélroham is előfordulhat.

A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 15 és 22 fok között alakul, de a derült, hidegre hajlamos helyeken néhány fokkal hidegebb lehet a hajnal. A csúcshőmérséklet hétfőn 22 és 38 fok között várható, délkelet felé haladva egyre magasabb értéket mérhetünk.

Távolabbi kilátások keddtől péntekig:

Kedden és szerdán hullámzó frontrendszer alakítja időjárásunkat, ezért többfelé, több hullámban várható eső, zápor, zivatar, helyenként jelentős mennyiségű csapadék valószínű. Emellett kedden heves zivatarokra is számíthatunk hazánk keleti felén. Csütörtöktől némileg csökken a csapadékhajlam és újra naposabbra fordul az idő, lassú melegedés kezdődik, de továbbra is élénk, erős lesz az északias szél.

HungaroMet: 2025. július 6. 13:10 (11:10  UTC)  [pdhw]